yazarmezar.com

Edebiyatçıların Mezarları

MEHMET KAPLAN

 

 

MEHMET KAPLAN
(5 Mart 1915 - 23 Şubat 1986)
Karacaahmet Mezarlığı

     Eskişehir'e bağlı, Sivrihisar'da doğdu. Babası Halil İbrahim Bey, annesi Fatma Hanım’dır. 1935 yılında liseyi bitiren Mehmet Kaplan, hocalarının etkisiyle Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'ne girmek üzere İstanbul'a gelir.
     Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne kaydını yaptırır, yardımcı disiplin olarak felsefe, psikoloji ve sosyoloji derslerine devam eder. Reşit Rahmeti Arat'ın temin ettiği bir bursla 1936 yılında Almanya'ya gider. Almanca öğrenir, bir yandan da lise yıllarında başladığı Fransızcasını ilerletmek için tercümeler yapar.
     Mehmet Kaplan, Almanya'dan döndükten sonra, Eşrefoğlu Rumî-Hayatı ve Eserleri adlı bir çalışma hazırlar. 1939 yılında Emir Sultan isimli lisans teziyle mezun olur. Fuat Köprülü tarafından 1939’da asistan adayı olarak fakülteye alınır, ancak Köprülü siyasete atılarak fakülteden ayrılınca, yerine tayin edilen Ahmet Hamdi Tanpınar'ın asistanı olur.
     1939 yılında Namık Kemal hakkındaki doktora tezine başlar. 14 Ekim 1942 yılında, Namık Kemal, Hayatı ve Eserleri adlı teziyle Türkiye'de Ali Nihat Tarlan'dan sonra ikinci "edebiyat doktoru" unvanını alır.
     1942 yılının Şubat'ında edebiyat öğretmeni Behice Moyuncur Hanım’la evlenir. 28 Mart 1944 tarihinde Tevfik Fikret ve Şiiri adlı teziyle doçent olur. 1944-1946 yılları arasında vatanî görevini yapar.
     1953 tarihinde Şiir Tahlilleri I (Akif Paşa’dan Yahya Kemal'e) adlı takdim teziyle profesörlüğe yükseltilir. 1958 yılında eğitim ve öğretime başlayan Atatürk Üniversitesi'nin kurucu hocaları arasında gönüllü olarak yer alan Mehmet Kaplan, Edebiyat Fakültesi dekanlığı ve Rektör vekilliği yapar.
     Tevfik Fikret ve Şiirleri, Namık Kemal, Hayatı ve Eserleri, Şiir Tahlilleri I , Tanpınar'ın Şiir Dünyası, Hikâye Tahlilleri, Türk Edebiyatı Üzerinde Araştırmalar isimli ilmî araştırmaları; Nesillerin Ruhu, Büyük Türkiye Rüyası, Edebiyatımızın İçinden, Türk Milletinin Kültürel Değerleri, Oğuz Kağan Destanı, Kültür ve Dil isimli denemeleri vardır.
     Mehmet Kaplan, 24 Ocak 1962 tarihinde Prof. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın vefatı üzerine Yeni Türk Edebiyatı Kürsüsü başkanlığına getirilmiştir.
     6 Eylül 1982 tarihinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığı’na ve 1983'te ikinci defa Türkiyat Enstitüsü Müdürlüğü’ne atanır.
     1 Ocak 1984 tarihinde yaş haddinden emekli olan Mehmet Kaplan, vefatına kadar Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri vermeğe devam etmiştir.
     23 Ocak 1986 Perşembe günü vefat eder. Mezarı Karacaahmet Mezarlığı’nda 3. adadadır.

MEHMET KAPLAN mezar yeri ve fotoğrafı, MEHMET KAPLAN biyografisi

Karacaahmet Mezarlığı, MEHMET KAPLAN hakkında kapsamlı bilgiler

MEHMET KAPLAN

Sunumlar sayfasına
ulaşın.

Görüşlerinizi bildirin.

Site sahibiyle iletişime geçin.

Her hakkı saklıdır. © 2009 Yazar Mezar Ana Sayfa Yazar Mezar Görüş Bildir İletişim

Yazar Mezar