yazarmezar.com

Edebiyatçıların Mezarları

KEMALETTİN TUĞCU

 

 

KEMALETTİN TUĞCU
(1902 - 18 Ekim1996)
Çengelköy Mezarlığı

     Çocuk dergileri ve özellikle çocuklara yönelik yayınlarıyla ülke çapında tanınan Kemalettin Tuğcu, İstanbul’da doğdu. Babası, Birinci Dünya Savaşı’nda iki kez yaralanmış bir binbaşı; annesi çok güzel keman çalan bir ev hanımı idi. Dört kardeşten ikincisi olan Kemalettin Tuğcu, sakat doğduğu için, yaşamının ilk yirmi beş yılını Çengelköy’de, dedesinden kalan köşkte, toplumdan uzak kalarak geçirdi. Hiçbir okula gitmedi. Kendi kendisini yetiştirmiş ve tercümeler yapacak kadar Fransızca öğrenmiştir.
     Yazı hayatına sadece kendisi için başlamış, yazarak yaşamıştır. Bu yazı yazma, bir avuntu ve bir tutku olmuştur. 1936 yılından sonra hemen hemen İstanbul’da çıkan bütün çocuk dergilerinde şiir, hikâye ve çocuk romanları yazmıştır.
     1928 yılında İstanbul dışına çıktı. Irmak-Çankırı demiryolu yapımında ambar memuru olarak görev yaptı. Bu görevi sırasında köylü, işçi binlerce kişiyle birlikte yaşadı. Yazı ve yayın hayatına duyduğu ilgi neticesinde Türkiye Yayınevi’ne girdi.
     1955 yılında Hayat Dergisi’nde kitaplık ve arşiv şefliği görevine geçerek Şevket Rado'nun asistanlığını yaptı. 1963 yılında, o zamana kadar yazdıklarının yayın hakkını alan bir yayınevi, eserlerini yayınlamaya başladı.
     1974 yılından itibaren serbest yazar olarak çalışmaya başladı. Genç okurların eserlerine gösterdiği büyük ilgi, eserlerinin başka yayınevlerince de yayınlanmasını sağladı. Fakir, kimsesiz çocukların trajedisini yansıtan Kemalettin Tuğcu 500'e yakın romana imzasını attı.
     Veysi Baba, Üvey Baba, Saadet Borcu, Sokak Köpeği, Küçük Serseri, Doğduğum Ev, Kardeşim Tomris, Komşularımız, Korkunç Yıllar, Küçük Adamlar, Eskici Baba, Taşyürek,
     Uçurum, Yetim Malı, Altın Bilezik, Ana Hakkı, Benden Sonrakiler, Benim Babam, Ceylanlı Bahçe, Çifte Kumrular, Çingene Kızı, Çocuk Hırsızları, Çocuklar Adası, Annelerin Çilesi, Deniz Kızı, Eski Bir Masal, Gece Kuşları, Gülçin Abla, Güzel Bir Gün, Hırdavatçı Dede, İçler Acısı, Kız Arkadaşım, Kimsesiz Adam, Kolsuz Bebek, Küçük Gazeteci, Mercan Kolye,
     Mine'nin Arkadaşı, Ninelerin Ninesi, Sakat Çocuk, Son Çocuk, Şehir Çocuğu, Uğurlu Çocuk, Yer Altında Bir Şehir, Yuvadan Uzak, Koruköy'ün Yetimi, Dağdaki Yabancı, Annemin Hikayesi, Yılanlı Bağ, Kuklacı gibi eserleri vardır.
     18 Ekim 1996 Cumartesi günü vefat eden Kemalettin Tuğcu, Çengelköy Mezarlığı’na defnedildi.

KEMALETTİN TUĞCU mezar yeri ve fotoğrafı, KEMALETTİN TUĞCU biyografisi

Çengelköy Mezarlığı, KEMALETTİN TUĞCU hakkında kapsamlı bilgiler

KEMALETTİN TUĞCU

Sunumlar sayfasına
ulaşın.

Görüşlerinizi bildirin.

Site sahibiyle iletişime geçin.

Her hakkı saklıdır. © 2009 Yazar Mezar Ana Sayfa Yazar Mezar Görüş Bildir İletişim

Yazar Mezar