yazarmezar.com

Edebiyatçıların Mezarları

ASAF HALET ÇELEBİ

 

 

ASAF HALET ÇELEBİ
(29 Aralık 1907 - 15 Ekim 1958)
Küplüce Mezarlığı

     29 Aralık 1907’de İstanbul’da doğan Asaf Halet, Dahiliye Nezareti Şifre Kalemi Müdürü Mehmet Sait Halet Bey’in oğluydu. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra babasından Fransızca ve Farsça, Mevlevi Şeyhi Ahmet Remzi Dede ile Rauf Yekta Bey’den müzik ve nota dersleri aldı. Kısa bir süre kaldığı Fransa’dan dönüşünde üç yıl Sanayi-i Nefise’de okudu; öğrenimini Adliye Meslek Mektebi’nde tamamladı.
     Gençlik yıllarında Divan edebiyatından etkilendi. Gazeller ve rubailer yazdı. 1937'den sonra serbest ölçü kullanmaya ve Batı şiirinin tekniklerine yönelmeye başladı. Şiirlerinde din, ideoloji ve toplumsal olaylardan çok Anadolu-İran-Hindistan çizgisi üzerinde uzanan bir hayatın görünümünü sesler aracılığıyla dile getirdi.
     He, Lâmelif, Om Mani Padme Hum isimli şiir kitapları, Mevlâna, Molla Câmi,
     Eşrefoğlu Divanı, Naima, Ömer Hayyam, Divan Şiirinde İstanbul isimli araştırma eserleri vardır.
     Üsküdar Asliye Ceza Mahkemesi’nde zabıt katipliği, Osmanlı Bankası ve Devlet Deniz Yolları’nda memurluk yapan Çelebi, son olarak Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde kitaplık memuruydu.
     İki defa evlenen Asaf Halet Çelebi, ilk evliliğini 1932 yılında Yahudi asıllı Roza isimli bir bayanla yapar. Daha sonra anlaşamayarak 1943’te ayrılırlar. İkinci evliliğini dayısının kızı Neriman’la 27 Eylül 1945’te yapar. Bu evliliğinden Ömer Halet isimli bir çocuğu dünyaya gelir. Ömer Halet on dokuz yaşındayken vefat eder.
     1956 yılından sonra sık sık hastalanan Asaf Halet, raporlar alarak dinlenir. Diyabet rahatsızlığının yanında koroner kalp yetmezliği hastalığı da ortaya çıkar. Ölümünden birkaç gün önce kalp krizi geçirerek Guraba Hastanesi’ne kaldırılır. 15 Ekim 1958 Çarşamba günü kalp krizini atlatamayarak saat 16 sularında yakınlarıyla helalleşerek fani hayata gözlerini kapar. Cenazesi 16 Ekim Perşembe günü ikindi namazını müteakip Küplüce Mezarlığı’na defnedilir.

ASAF HALET ÇELEBİ mezar yeri ve fotoğrafı, ASAF HALET ÇELEBİ biyografisi

Küplüce Mezarlığı, ASAF HALET ÇELEBİ hakkında kapsamlı bilgiler

ASAF HALET ÇELEBİ

Sunumlar sayfasına
ulaşın.

Görüşlerinizi bildirin.

Site sahibiyle iletişime geçin.

Her hakkı saklıdır. © 2009 Yazar Mezar Ana Sayfa Yazar Mezar Görüş Bildir İletişim

Yazar Mezar