yazarmezar.com

Edebiyatçıların Mezarları

HALİDE EDİP ADIVAR

 

 

HALİDE EDİP ADIVAR
(1882 - 9 Ocak 1964)
Merkezefendi Mezarlığı

     Sinekli Bakkal, Tatarcık, Mor Salkımlı Ev gibi eserleriyle tanınan önemli kadın yazarlarımızdan Halide Edip Adıvar, İstanbul'da doğdu. Kimi kaynaklara göre doğum yılı 1884'tür. İngiliz terbiyesiyle yetişmesini isteyen babası onu Üsküdar Amerikan Kız Koleji'nde okuttu. Orada Rıza Tevfik Bölükbaşı’dan Fransız edebiyatı dersleri aldı ve Doğu'nun mistik edebiyatını dinledi. Matematik dersleri aldığı Salih Zeki'yle daha sonra evlendi.
     31 Mart ayaklanmasında iki oğluyla Mısır’a kaçmak zorunda kaldı. Dostu, yazar Isabel Frye’ın çağrısı üzerine İngiltere’ye geçti ve orada ünlü kimi kişilerle tanıştı, aynı yıl İstanbul’a dönerek bir hanımla daha evlenen Salih Zeki’den ayrıldı. O yıllarda yazdığı ilk romanları Raik’in Annesi, Seviye Talip ve Handan, kocası tarafından aldatılmış, terk edilmiş ya da kocasıyla uyum sağlayamamış kadınları konu edinir.
     Adıvar 1911-1912 yıllarında Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura gibi Türkçülerle dostluk kurdu ve Türk Ocağı Cemiyeti’nde çalıştı. Bir yandan da Vakıf okullarında öğretmenlik yaparken, Cemal Paşa’nın çağrısına uyarak, kurulacak okullar için 1916 yılında Suriye’ye gitti. Bir yıl sonra İstanbul’a döndükten sonra Dr. Adnan Adıvar ile evlendi.
     Mütareke yıllarında İstanbul’da siyasal çalışmalarını sürdürürken, İzmir’in işgalini protesto için Türk Ocağı’nın düzenlediği mitinglerde konuştu. Sultanahmet Meydanı’nda yaptığı coşkulu konuşma ününü yaygınlaştırdı.1919’da Dr. Adnan Adıvar ile birlikte Anadolu’ya geçerek katıldığı Kurtuluş Savaşı’nda, onbaşı ve başçavuş rütbelerini aldı. Savaş yıllarında bir süre Ankara’da kaldıktan sonra Eskişehir’de Kızılay Hastanesi’nde çalıştı.
     Savaştan sonra,Cumhuriyet Halk Fırkası’nın siyasal görüşlerine ve tutumuna karşı çıktı. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nı kuranlardan biri olan kocası ile birlikte 1926’da Türkiye’den ayrıldı.
     1939'a kadar dış ülkelerde yaşadı. O yıllarda konferanslar vermek üzere Amerika'ya ve Mohandas Gandi tarafından Hindistan'a çağrıldı.
     1939'da İstanbul'a dönen Halide Edip Adıvar 1940'ta İstanbul Üniversitesi'nde İngiliz Filolojisi Kürsüsü başkanı oldu. On yıl kadar bu görevi sürdürdü. 1950'de Demokrat Parti listesinden bağımsız İzmir milletvekili seçildi. 5 Ocak 1954'te milletvekilliğinden istifa ederek üniversitedeki görevine döndü.
     Heyula, Raik'in Annesi, Seviye Talip, Handan, Yeni Turan, Son Eseri, Mev'ud Hüküm, Ateşten Gömlek, Vurun Kahpeye, Kalp Ağrısı, Zeyno'nun Oğlu, Sinekli Bakkal, Yolpalas Cinayeti, Tatarcık, Sonsuz Panayır, Döner Ayna, Akile Hanım Sokağı, Kerim Ustanın Oğlu, Sevda Sokağı Komedyası, Çaresaz, Hayat Parçaları isimli romanları; Harap Mabetler, Dağa Çıkan Kurt, Kubbede Kalan Hoş Seda, İzmir'den Bursa'ya isimli hikayeleri; Kenan Çobanları, Maske ve Ruh isimli tiyatro; Türkün Ateşle İmtihanı, Mor Salkımlı Ev isimli hatıra kitapları vardır
     1 Temmuz 1955’te kocası Adnan Adıvar’ı kaybeden Halide Edip’in son zamanları hastalıklarla mücadeleyle geçmiştir. Halide Edip Adıvar, 9 Ocak 1964 Perşembe günü saat 4.30’da vefat etmiş, 10 Ocak 1964 Cuma günü Merkez Efendi Mezarlığı’nda 5. adada toprağa verilmiştir.

HALİDE EDİP ADIVAR mezar yeri ve fotoğrafı, HALİDE EDİP ADIVAR biyografisi

Merkezefendi Mezarlığı, HALİDE EDİP ADIVAR hakkında kapsamlı bilgiler

HALİDE EDİP ADIVAR

Sunumlar sayfasına
ulaşın.

Görüşlerinizi bildirin.

Site sahibiyle iletişime geçin.

Her hakkı saklıdır. © 2009 Yazar Mezar Ana Sayfa Yazar Mezar Görüş Bildir İletişim

Yazar Mezar