yazarmezar.com

Edebiyatçıların Mezarları

REŞİT RAHMETİ ARAT

 

 

REŞİT RAHMETİ ARAT
(15 Mayıs 1900 - 29 Kasım 1964)
Zincirlikuyu Mezarlığı

     Almanya’da ve Türkiye’de yaptığı çalışmalarıyla Türk dili alanında dünyanın en önemli kişilerinden olan Prof. Reşit Rahmeti Arat, 15 Mayıs 1900’de Kazan’da doğmuştur. Annesinin adı Mahbeder, babasının adı Abdürreşit İsmetullah’tır. Babası ve büyükbabası müderris idiler.
     Arat, 1910’da Ücüm İlkokulu’nu, 1914’te Kızılyar Ortaokulu’nu bitirdi. Rahmeti Arat, lise öğrencisiyken askere alındı. 1918’de askeri okula gönderildi ve burayı bitirince cepheye sevk edildi. 1919’da yaralandı ve Doğu Sibirya’ya gönderildi. 1920’de Mançurya’nın Harbin şehrine güçlükle gelebildi ve burada lise tahsilini tamamladı.
     1922 yılının sonunda yüksek öğrenimini yapmak amacıyla Berlin’e gider.1923 yılının yaz döneminde Berlin Üniversitesi’nin Felsefe Fakültesi’ne kaydını yaptırdı. Arat, burada Türkoloji ile ilgili dersler dışında, özellikle edebiyat tarihi, felsefe ve psikoloji ders ve seminerlerine devam etmiştir.
     Eğitimini 1927 yılında tamamladı. Ardından aynı üniversitede Türkçe lektörü olarak çalışmaya başladı. 1928’de Prusya İlimler Akademisi yardımcı üyeliğine seçildi. 1931’de Berlin Üniversitesi Türk dili doçenti oldu. Mukayeseli Türk lehçeleri filolojisinin kurucusu olan ünlü Türkolog Bang’ın yanında yetişti.
     1933 yılında, Fuat Köprülü’nün teklifiyle İstanbul Üniversitesi’ne davet edildi.. Bu teklifi kabul eden Arat, 13 yıl yaşadığı Berlin’den ayrıldı ve 33 yaşındayken Edebiyat Fakültesi Türk Dili Bölümü profesörlüğüne tayin edildi. Fuat Köprülü’nün milletvekili olması üzerine, Edebiyat Fakültesi Türkiyat Enstitüsü Müdürü oldu. 1949-51 yılları arasında Londra’da Yüksek Doğu Dilleri Okulu’nda Türkçe profesörlüğü yaptı. 1958’de ordinaryüs profesör oldu.
     Dr. Rabia Rahmeti Arat ile evliliğinden Aysu R.Arat ve Süyüm Lucas isimli çocukları doğmuştur. 29 Kasım 1964 tarihinde 64 yaşındayken vefat etti. Mezarı Zincirlikuyu mezarlığında 11. adadadır.

REŞİT RAHMETİ ARAT mezar yeri ve fotoğrafı, REŞİT RAHMETİ ARAT biyografisi

Zincirlikuyu Mezarlığı, REŞİT RAHMETİ ARAT hakkında kapsamlı bilgiler

REŞİT RAHMETİ ARAT

Sunumlar sayfasına
ulaşın.

Görüşlerinizi bildirin.

Site sahibiyle iletişime geçin.

Her hakkı saklıdır. © 2009 Yazar Mezar Ana Sayfa Yazar Mezar Görüş Bildir İletişim

Yazar Mezar