yazarmezar.com

Edebiyatçıların Mezarları

ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN

 

 

ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN
(22 Ağustos 1926 - 4 Kasım 1984)
Zincirlikuyu Mezarlığı

     Tarsus’ta doğdu. Eskişehir Ticaret Lisesi’nden mezun oldu. Otuz yıla yakın bankacılık sektöründe çalıştı. İstanbul’da kendi adını taşıyan sanat galerisi kurdu.
     1940’ta Yedigün Dergisinde şiirleri yayınlanmaya başladı. O tarihten bu yana İstanbul, Büyük Doğu, Yücel, Varlık, Toprak, Türke Doğru, Çığır, Hisar gibi birçok dergi ve gazetelerde şiir ve yazıları çıktı. Bir süre gazetelerde manzum taşlamalar da yazdı. İş Bankası Kültür Vakfı Başkanlığına getirildi.
     Günümüzün duygusal şâiri olarak tanındı. İlk önceleri millî ve mânevî duyguları dile getiren, daha sonraları açık ve avamî şiirler yazdı. Şiirlerinde zekâ oyunu ve nükteleri dikkat çeker. Aruzu, heceyi ve serbest vezinleri başarıyla kullanmıştır. Şiire özendiği ilk zamanlarında dil, biçim ve mısra ustalığı göstermiş daha sonraları fazla ehemmiyet vermemiştir.
     Şiir plakları, şarkı sözleri ve yergileriyle tanınan Oğuzcan, Faruk Nafiz Çamlıbel duyarlılığında ve aşk, ayrılık, özlem temalarını işledi. Oğlu Vedat’ın Galata Kulesinden atlayarak intihar etmesinden sonra içine kapanmış, daha lirik şiirler yazmıştır.
     İnsanoğlu, Dolmuş, Aşkımızın Son Çarşambası, Bir Daha Ölmek, Kör Ayna, İki Kişiye Bir Dünya, Beni Unutma, Karanlığın Gözleri, Akıllı Maymunlar, Seninle Ölmek İstiyorum, Üstüme Varma İstanbul, Sahibini Arayan Mektuplar, Yeni Dünya Rekoru, Sevenler Ölmez, Çigan Gözler, Ötesi Yok, Hüzün Şarkıları, Bir Gün Anlarsın, Sadrazamın Sol Kulağı, Mihribana Şiirler, Taşlar ve Başlar, Seni Sevmek, İnşallahla Maşallah, Toprak Olana Kadar, Göbek Davası, Ben Seni Sevdim mi, Halktan Yana, Aşk mıydı O, Önce Sen Sonra Ben, Rubailer, Yalan Bitti, En Eski Yalnızlığımdın Sen Benim, Dikiz Aynası isimli eserleri vardır.
     4 Kasım 1984 tarihinde ölen Ümit Yaşar Oğuzcan’ın mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı’nda E adasındadır.

ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN mezar yeri ve fotoğrafı, ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN biyografisi

Zincirlikuyu Mezarlığı, ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN hakkında kapsamlı bilgiler

ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN

Sunumlar sayfasına
ulaşın.

Görüşlerinizi bildirin.

Site sahibiyle iletişime geçin.

Her hakkı saklıdır. © 2009 Yazar Mezar Ana Sayfa Yazar Mezar Görüş Bildir İletişim

Yazar Mezar