yazarmezar.com

Edebiyatçıların Mezarları

NECİP FAZIL KISAKÜREK

 

 

NECİP FAZIL KISAKÜREK
(26 Mayıs 1905 - 25 Mayıs 1983)
Eyüp Mezarlığı

     Maraşlı bir soydan gelen Necip Fazıl, İstanbul’da doğdu. Çocukluğu, mahkeme reisliğinden emekli büyükbabasının İstanbul Çemberlitaş'taki konağında geçti. İlk ve orta öğrenimini Amerikan ve Fransız kolejleri ile Bahriye Mektebi'nde (Askeri Deniz Lisesi) tamamladı. Lisedeki hocaları arasında dönemin ünlülerinden Yahya Kemal, Ahmet Hamdi Akseki, İbrahim Aşki gibi isimler vardı.
     İstanbul Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü 1924 yılında bitirdikten sonra gönderildiği Fransa'da Sorbonne Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde okudu. Paris'te geçen bohem günlerinden sonra, Türkiye'ye dönüşünde Hollanda, Osmanlı ve İş Bankalarında müfettiş ve muhasebe müdürü olarak çalıştı. Robert Kolej, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi, Ankara Devlet Konservatuarı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi gibi çeşitli okullarda hocalık yaptı. Sonraki yıllarında fikir ve sanat çalışmaları dışında başka bir işle meşgul olmadı.
     Şairliğe ilk adımını on yedi yaşında iken, annesinin arzusuyla başladı ve ilk şiirleri Yeni Mecmua'da yayımlandı. Milli Mecmua ve Yeni Hayat dergilerinde çıkan şiirleriyle kendinden söz ettirdikten sonra, Paris dönüşü yayımladığı Örümcek Ağı ve Kaldırımlar adlı şiir kitapları onu çok genç yaşta çağdaşı şairlerin en önüne çıkararak edebiyat çevrelerinde büyük bir hayranlık ve heyecan uyandırdı.
     Henüz otuz yaşına basmadan 1932 yılında çıkardığı yeni şiir kitabı Ben ve Ötesi ile en az öncekiler kadar takdir toplamayı sürdürdü Şöhretinin zirvesinde iken felsefi arayışlarını sürdürüp içinde yeni bir dönemin doğum sancısını hisseden Necip Fazıl için 1934 yılı gerçekten de hayatının yeni bir dönemine başlangıç olur. Bohem hayatını en koyu rengiyle yaşadığı günlerde Beyoğlu Ağa Camii'nde vaaz vermekte olan Abdülhakim Arvasi ile tanışır ve bir daha ondan kopamaz. Necip Fazıl'ın hemen tümünde üstün bir ahlak felsefesinin savunulduğu tiyatro eserlerini birbiri ardına edebiyatımıza kazandırması bu döneme rastlar. Tohum, Para, Bir Adam Yaratmak gibi piyesleri büyük ilgi görür. Bu eserlerden Bir Adam Yaratmak, Türk tiyatrosunun en güçlü oyunlarındandır.
     Necip Fazıl'ın şairliği ve oyun yazarlığı kadar önemli yönü, çıkardığı dergiler ve bu dergilerde çıkan yazılarla sürdürdüğü mücadeledir. 1936 yılında haftalık Ağaç dergisi dönemin ünlü edebiyatçılarının toplandığı bir okul olmuştur. Büyük Doğu dergisinde çıkan yazılarıyla İsmet Paşa ve tek parti yönetimine şiddetli bir muhalefet sürdürmesi sonucu hakkında açılan çok sayıda davada yüzlerce yıl hapsi istendi, Cinnet Mustatili adlı eserinde hapishane anıları yer aldı. Sık sık kapatılan ve toplatılan Büyük Doğu'nun çıkmadığı sürelerde günlük fıkra ve çeşitli yazılarını Yeni İstanbul, Son Posta, Babıali’de Sabah, Bugün, Milli Gazete, Hergün ve Tercüman gazetelerinde yayımladı. Büyük Doğu'da çıkan yazılarında kendi imzası dışında Adıdeğmez, Mürid, Ahmet Abdülbaki gibi müstear isimler kullandı. 1962 yılından itibaren de hemen hemen tüm Anadolu şehirlerinde verdiği konferanslarla büyük ilgi topladı.
     1980'de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü'nü, 'İman ve İslam Atlası' adlı eseriyle fikir dalında Milli Kültür Vakfı Armağanı'nı 1981 yılında, Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü'nü 1982 yılında almıştır. Ayrıca Türk Edebiyatı Vakfı'nca 1980'de verilen beratla “Sultan-üş Şuara” (Şairlerin Sultanı) unvanını kazanmıştır.
     Necip Fazıl 25 Mayıs 1983’te Hakk’ın rahmetine kavuşur. Bir gün sonra Eyüp Mezarlığı’na defnedilir. Üstadın ölümünden sonra bir gazetede son sözlerine ait tamamıyla uydurma bir haber çıkar: Cenazesine gönderilecek çelenklerin Türk Eğitim Vakfı veya benzeri hayır kurumlarına bağışlanma yolunda, Mehmet Kısakürek’e atfedilen birkaç cümle... İkinci gün aynı gazetenin aynı sütunlarında Mehmet Kısakürek tarafından tekzip edilen bu haberi okuyanlar şaşkınlıktan kendilerini alamazlar. (Tercüman 26-27 Mayıs 1983.) Bu nasıl mümkün olabilir...
     Yanlış haberlerin kim tarafından ve nasıl bir maksatla yazıldığı anlaşılamaz. Ama bununla yapılmak istenen veya ortaya çıkan imaj şudur. Necip Fazıl da herkes gibi çelenk ve cenazeyi bir merasim şeklinde düşünmüş, son anında bile bunu hatırlamadan edememiş. Bu arada yakınlık duydukları vakıf veya benzeri sözde hayır kurumlarına üstadı yakından tanımayan gösteriş budalalarının desteklerini sağlamak... Halbuki durum tamamıyla tersidir. Üstat on yıl önce yazdığı “Vasiyet”inde tavrını apaçık ortaya koymuş, cenazesine çelenk gönderilmemesini istemiştir, bu husus vasiyetnamenin 6. maddesinde şöyle açıklanmıştır:
     “Cenazeme çiçek ve bondo mızıka gönderecek makam ve şahıslara uzaklığımız ve kimsenin böyle bir zahmete girişmeyeceği malûm... Fakat bu hususta bir muziplik zuhur edecek olursa, ne yapılmak gerektiği de beni sevenlerce malûm... Çiçekler çamura ve bando yüz geri koğuşuna...” (Esselâm, 1973)
     Bando mızıka gelmemiş, gönderilen çelenk de kime ait olursa olsun, üstadı seven gençler tarafından, onun isteğine uygun olarak parçalanıp atılmıştır...
     Cenazesine uzaklardan gelip evine başsağlığına gidenlerden biri olan Ahmet Kaplan’ın, ölüm anında üstadın başında bulunan oğlu Ömer Kısakürek’ten naklettiği cümleler aynen şöyle:
     “Çok güzel öldü” dedi, Ömer. “Gece saat biri on geçiyordu. Fenalaştı. Beni yanına çağırdı. Beni kaldır ve oturt, dedi. Kaldırdım, oturdu. Elini alnıma götürdü. Ufuklarda bir yolcu ararcasına uzaklara baktı. Tebessüm etti ve beni yatır dedi. Yatırdım. Bana “Kur’an oku. Yasin sûresini oku...” dedi. Okumaya başladım. Yüzünde boncuk boncuk ter. Kelime-i şehâdet getirmeye başladı. Ruhunu teslim etti.” (Erciyes, Haziran 1983 Necip Fazıl Kısakürek Özel Eki)
     Üstadın cenazesi Fatih Camii’nde, avlu ve cami içini dolduran bir kalabalığın oluşturduğu bir cemaat önüne konur ve namazı kılınır.
     Üstadın kabri, 26 Mayıs 1983'te, Perşembe günü, Eyüp sırtlarında toprağa verilir.
     Kabri, Piyer Loti’ye çıkan yolun üzerinde sol taraftadır. Makamı cennet olsun.

NECİP FAZIL KISAKÜREK mezar yeri ve fotoğrafı, NECİP FAZIL KISAKÜREK biyografisi

Eyüp Mezarlığı, NECİP FAZIL KISAKÜREK hakkında kapsamlı bilgiler

NECİP FAZIL KISAKÜREK

Sunumlar sayfasına
ulaşın.

Görüşlerinizi bildirin.

Site sahibiyle iletişime geçin.

Her hakkı saklıdır. © 2009 Yazar Mezar Ana Sayfa Yazar Mezar Görüş Bildir İletişim

Yazar Mezar