yazarmezar.com

Edebiyatçıların Mezarları

Gustave Flaubert

 

 

Gustave Flaubert
(1821-1880)
Fransız Edebiyatı

     Gustave Flaubert, Rouen’ da doğmuştur. Bir doktorun oğludur. Hukuk öğrenimi için Paris’ e gitmişse de, edebiyatla uğraşmayı tercih ederek Rouen’ a dönmüş, görmek ve eserlerine malzeme toplamak için çıktığı bir iki gezi dışında, bütün ömrünü Rouen’ da roman yazmakla geçirmiş, orada ölmüştür.
      Flaubert, realizm adı verilen edebiyat okulunun kurucusu ve en büyük temsilcisi sayılmaktadır. Eserlerinde kendi kişiliğini gizlemiş, kahramanların duygu ve hareketlerinin gerçeğe uygun olmasını sağlamış, biçim kusursuzluğuna ve üsluba son derece önem vermiştir. Flaubert, Fransız edebiyatının olduğu kadar, dünya edebiyatının da en büyük romancılarından sayılmaktadır.
      Flaubert, başlıca eserleri şunlardır: Madam Bovary, Salambo, Duygusal Eğitim, Üç Hikaye,
     
      MADAM BOVARY
      Flaubert’ in başeseri olan Madam Bovary, dünya edebiyatının en önemli romanlarından sayılmaktadır. Realizm akımının kusursuz ilk verimidir.
      Yeteneksiz, kaba-saba bir adam olan Charles Bovary, Rouen civarından bir kasabaya yerleşmiş; orada, hastalarından birinin çok güzel kızı olan Emma ile evlenmiştir. Emma Bovary, hayalperest bir kadındır. Her dakikası birbirine benzeyen taşra hayatından sıkılmakta, maceralar, eğlenceler, heyecanlar tasarlamaktadır. Mösyö Bovary, karısının eğlenebilmesi için başka bir kasabaya yerleşir.
      Madam Bovary, orada noter katibi Leon tarafından sevildiğini anlar. O civarda oturan Rodolphe adında bir malikane sahibinin ağına düşer, hayatının bir birörnek akışı değişir, kocasından ayrılması düşünür, o zaman Rodolphe izini belli etmeden oradan kaybolur, madam Bovary bu darbenin etkisiyle beyin hummasına tutulur. İyileşince, Paris‘ ten dönen ve eski mahcupluğu kalmamış olan Leon’ la karşılaşır, bu seferde onun ağına düşer. Lüks tutkusu yüzünden gizlice yaptığı borçları ödeyemez; içine düştüğü hissi ve mali sıkıntıların etkisiyle ölür. Mösyö Bovary de, bir süre sonra, kederinden ölür.
     

Gustave Flaubert mezar yeri ve fotoğrafı, Gustave Flaubert biyografisi

Fransız Edebiyatı, Gustave Flaubert hakkında kapsamlı bilgiler

Gustave Flaubert

Sunumlar sayfasına
ulaşın.

Görüşlerinizi bildirin.

Site sahibiyle iletişime geçin.

Her hakkı saklıdır. © 2009 Yazar Mezar Ana Sayfa Yazar Mezar Görüş Bildir İletişim

Yazar Mezar