yazarmezar.com

Edebiyatçıların Mezarları

RAKIM ÇALAPALA

 

 

RAKIM ÇALAPALA
(1909 - 28 Kasım 1995)
Sakız Ağacı Mezarlığı

     1909'da İstanbul'da doğan Rakım Çalapala'nın tam adı Mehmet Rakım Çalapala’dır. Babası İstanbul Adliyesi veznedarlarından Ali Bey’dir. Annesi Fatma Süleda Hanım’dır. Dedesi Sultanahmet Camii hatibi Hafız Hacı Tevfik Efendi’dir.
      İlkokulu Akşemseddin Numüne İlkokulu’nda okur. Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde yapar. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 1958’de bitirdi.
      Henüz lise öğrencisiyken Yarın gazetesinde gazetecilik yaşamına atıldı. Daha sonra ise Son Posta ve Akın gazetelerinde yazdı. Bir yıl süreyle Osmanlı Bankası'nda da çalıştı.
      1932'de öğretmen Nimet Hanım'la evlendi. 1936'da Türkiye Yayınevi'ne girerek, orada Yavrutürk ve Çocuk Haftası dergilerini yönetti. Resimli Hayat, Yedigün ve Karikatür dergilerinde de çalıştı. Musevi Lisesi'nde ve Alman Lisesi'nde öğretmenlik yaptı. 1951'de Hürriyet Gazetesi’nden ayrılarak Atlas Yayınevi'ni kurdu.
      Eşi Nimet Çalapala ile çok sayıda ilkokul ders kitabı yazan Çalapala, daha çok halk için romanlar, çocuk öykü ve romanları yazdı. 1964'de sinemaya uyarlanan Köye Giden Gelin adlı romanını Ülkü Erakalın yönetti.
      87 Oğuz, Yavrutürk Şiirleri isimli çocuklara yönelik eserleri; Köye Giden Gelin isimli romanı; Aşk İnsanı Güzelleştirir, Işıklı Pencere isimli hikayeleri; Eski Bir Dost, Köyden Gelen Ses isimli tiyatro eserleri vardır.
      Ankara'da 28 Kasım 1995'te öldü. Sakızağacı Mezarlığı’nda toprağa verildi.
     
     

RAKIM ÇALAPALA mezar yeri ve fotoğrafı, RAKIM ÇALAPALA biyografisi

Sakız Ağacı Mezarlığı, RAKIM ÇALAPALA hakkında kapsamlı bilgiler

RAKIM ÇALAPALA

Sunumlar sayfasına
ulaşın.

Görüşlerinizi bildirin.

Site sahibiyle iletişime geçin.

Her hakkı saklıdır. © 2009 Yazar Mezar Ana Sayfa Yazar Mezar Görüş Bildir İletişim

Yazar Mezar